Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – święto obchodzone 23 lutego po ustanowieniu przez Ministerstwo Zdrowia przed niemal dwudziestoma laty. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.
Depresja to poważna choroba, która wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia, objawia się smutkiem, utratą zainteresowań i przyjemności, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.
Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba. Czasem trudno bowiem rozpoznać po naszych bliskich i znajomych, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu.
Depresja to choroba mózgu, choć mylnie lub potocznie nazywana bywa chorobą duszy. Aktualnie rozpoznawana przez Światową Organizację Zdrowia jako czwarta co do częstości występowania choroba na świecie.
Depresja to choroba jak każda inna np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Depresja to choroba, która jest związana z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu. Depresja nie jest oznaką słabości. Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci czy statusu społecznego. Depresja nie jest tylko chwilowym obniżeniem nastroju, ale chorobą, która utrudnia bądź nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Depresję można i należy leczyć.
Niestety, chorzy na depresję zgłaszają się do lekarza zbyt późno, przeciętnie po 6-8 miesiącach przebiegu choroby. Jednym z najwcześniejszych objawów depresji jest anhedonia. Tak określa się brak lub utratę zdolności do odczuwania satysfakcji i przyjemności, do przeżywania radości z tego, co do tej pory ją przynosiło. Skrajnym objawem są myśli samobójcze.
Większości pacjentów z depresją można pomóc w stosunkowo krótkim czasie. Problemem jest jednak nastawienie pacjentów do leczenia.
Źródło: pulsmedycyny.pl, enel.pl, obywatelezz.pl