Psycholog kliniczny Pani dr Joanna Zborowska, pracownik naszego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Przedstawia publikację z cyklu psychiatrii środowiskowej:
„Klub pacjenta”
Zapraszamy do lektury
🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰🟰
„Klub pacjenta”- wspólna praca- wspólny sukces…
Każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka, by rozwijać się i wzrastać, zwyczajnie być szczęśliwym. Tylko w grupie, tylko z drugą osobą „przy boku” jesteśmy w stanie nadać właściwy tor swoim działaniom.
Jeśli jednak z jakichś powodów dotychczas czuliśmy, ze jesteśmy sami, jeśli nikt do tej pory nie był w stanie dać nam możliwości właściwego rozwoju, nikt nie spowodował, ze czuliśmy się ważni, zauważeni to to wszystko spowodowało w nas zmiany. Zmiany, które utrudniają nam wypełnianie codziennych zadań. Jeśli dotknęła nas choroba, jeśli pojawił się problem, z którym ciężko nam było sobie poradzić często izolowaliśmy się, chociażby po to, by uchronić innych przed ciężarem jaki sami niesiemy. Ale w tej stworzonej samodzielnie izolacji nie jest wcale lepiej …
Samotność jest tym co nas zmienia, a samotność w chorobie jest tym co dodatkowo powoduje powstanie pewnego rodzaju „pancerza”, który pozornie ma uchronić również nas samych przed emocjami. To okazuje się jednak zgubne… Cokolwiek dzieje się w życiu nie dotyka nas tak bardzo jak „osamotnienie”, taka wewnętrzna pustka „w środku”. Ta „pustka” zmienia nasz świat na świat pełen czarnych barw, tworzy lęki – bo jak nie obawiać się „iść samotnie” kiedy droga jest ciężka?
Zaczyna brakować nam siły, ale nie chodzi tu tylko o siłę fizyczną – ta psychiczna jest o wiele ważniejsza. Gdy zaczyna chorować nasza „dusza”, gdy wokół ten nasz cały świat staje się w naszym odczuciu niedostępny, czarny, może wrogi, wtenczas nie zauważamy już możliwych gestów, czy uśmiechów innych osób. Nie pozwól żeby tak się stało. Nie bądź wiec sam. Pozwól sobie pomoc.
Samotność? na nią nie ma lekarstwa, na które można wypisać receptę. Jest jednak inne lekarstwo – drugi człowiek. W Klubie Pacjenta spojrzysz na świat „naszymi oczami”, zobaczysz rzeczywistość w innych barwach. Tu, wśród innych ludzi wszystkie dotychczasowe lęki, obawy maja szanse odejść. Jeśli dotyka nas jakaś choroba, kryzys psychiczny często „zamykamy” wszystkie drzwi. Staramy się radzić sobie sami. Jednak za tymi „zamkniętymi drzwiami” czai sie o wiele więcej niebezpieczeństw, w tym „depresja, która może pochłonąć nas zupełnie”.
Blokujemy się na innych, gdyż często zwyczajnie czujemy się zmęczeni, zmęczeni walką, strachem i niepewnością. Wybieramy samotność, a ona – przyprowadza swoich gości „smutek, strach, niepewność…”. Pamietajmy jednak, ze są wokół nas ludzie, którzy oferują nam pomoc, nie jesteśmy sami., nie bójmy się „otworzyć innych drzwi”.
Klub Pacjenta jest miejscem, gdzie wszyscy są ważni, zrozumiani i w którym wspólnie tworzy się nową rzeczywistość.
Klub Pacjenta w Centrum Zdrowia Psychicznego jest miejscem specjalistycznej, ale również wzajemnej – międzyludzkiej pomocy dla osób z trudnościami psychicznymi.
Wsparcie, którego udziela się pacjentom skoncentrowane jest na podstawowych, ludzkich potrzebach, takich jak poczucie bezpieczeństwa, szacunek, uwaga, czy samorealizacja. We wszystkich podejmowanych działaniach to człowiek, jego emocje, odczucia stają się fundamentem. Spotykając się w Klubie, każdy z uczestników spotkań podejmuje próbę odkrycia siebie, stara się poznać na nowo swoje reakcje, przekonania.
Należy pamiętać, iż tak jak na prezentowanym zdjęciu: tylko razem możemy odnieść sukces.