Psycholog kliniczny  Pani dr Joanna Zborowska pracownik naszego Centrum Pomagaczy – Centrum Zdrowia Psychicznego – SPZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu
Przedstawia publikację z cyklu psychiatrii środowiskowej:
Komunikacja w związku- po czym poznać, że jest zaburzona?
Zapraszamy do lektury.
   Komunikacja w związku jest jednym z kluczowych elementów budowania silnej relacji między partnerami. Gdy komunikacja jest nieprawidłowa może to prowadzić do konfliktów, niezrozumienia i frustracji. Istnieje wiele znaków, które świadczą o tym, że komunikacja w związku jest w złym stanie. Po pierwsze jednym z głównych sygnałów, jest brak otwartości i prawdziwej wzajemnej wymiany myśli i uczuć.
Jeśli partnerzy nie czują się komfortowo dzieląc się swoimi poglądami, obawami, pragnieniami może to prowadzić do wycofywania się z relacji. Wzajemne zrozumienie jest kluczowe w budowaniu skutecznej komunikacji, a jego brak może prowadzić do nieoczekiwanych problemów.
Kolejnym przejawem zaburzonej komunikacji jest brak empatii i uwagi dla uczuć partnera. Jeśli jedna strona nie jest gotowa zrozumieć i wysłuchać drugą stronę to może powodować to ból i rozczarowanie. Empatia jest ważnym czynnikiem ułatwiającym porozumiewanie i rozwiązywanie konfliktów w związku.
Negatywne elementy komunikacji związane są również z nadmierną krytyką, brakiem konstruktywnego dialogu. Jeśli jedna strona skupia się na nadmiernym krytykowaniu drugiej strony zamiast próbować znaleźć rozwiązanie problemu to stosunki mogą się pogorszyć i doprowadzić do poważniejszych problemów. Innym elementem niestabilnej komunikacji jest unikanie trudnych tematów i konfrontacji.
Jeśli partnerzy unikają rozmów na trudne tematy to może oznaczać, że nie czują się komfortowo ze swoimi poglądami lub obawami.
Należy pamiętać, że komunikacja w związku wymaga empatii, wzajemnego szacunku, otwartości. Jeśli mimo podejmowanych prób nie udaje się samodzielnie tego uzyskać , wciąż jakieś elementy komunikacji są problematyczne warto rozważyć działania zmierzające do jej poprawy poprzez działania terapeutyczne min. terapię par. Nie zostawiaj niczego na później.
Zróbmy wszystko by budować pozytywną relacje.
Jesteśmy dla WAS  my nie oceniamy – MY POMAGAMY.